آموزش

در این بخش می توانید به آمار و اطلاعاتی در زمینه چگونگی آموزش و فرهنگ سازی در زمینه پسماند آشنا شوید .

اطلاعات بیشتر

اطلاعات جمع آوری زباله

در این بخش می توانید به اطلاعاتی از جمله تناژ روزانه و ماهیانه انواع زباله اعم از خشک و تر ، زنده گیری حیوانات بلا صاحب دسترسی داشته باشید

اطلاعات بیشتر

آشنایی با مدیریت پسماند

پسماند که در اصطلاح عامیانه به آن زباله گفته می شود ، به کلیه مواد زائد حاصل .....

اطلاعات بیشتر

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری کرمان خبر داد:
فرهنگ‌سازی گشت ویژه‌ی پسماند در مجتمع‌های مسکونی

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان از فرهنگ‌سازی به‌وسیله‌ی گشت ویژه‌ی پسماند در مجتمع‌های مسکونی خبر داد.
اسماعیل جهانشاهی به اهداف راه‌اندازی گشت ویژه‌ی پسماند اشاره کرد و گفت: یکی از اهداف مهم راه‌اندازی گشت ویژه‌ی پسماند، نظارت، همراه با فرهنگ‌سازی است که حدود 11 ماه راه‌اندازی شده و مسئولیت آن بر عهده‌ی خانم شعاعی است.
وی با بیان این‌که فرهنگ، وارداتی نیست و نمی‌شود آن‌را از جای دیگر اقتباس کرد، گفت: بنابراین، باید نکات مهمی که به نفع شهروندان است را ترویج دهیم.
مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری افزود: فرهنگ‌سازی به روش‌های مختلف در حال اجراست که ادارات، منازل مسکونی و اصناف را شامل می‌شود و در این راستا برای هر یک از سه بخش، برنامه‌ای تدوین شده و در دست اجراست.
جهانشاهی نداشتن سرایدار را یکی از مشکلات ادارات دانست و گفت: ادارات و سازمان‌های مختلف به این علت که شب‌ها سرایدار ندارند، زباله‌ها را در طول روز بیرون می‌گذاشتند؛ ضمن این‌که زباله‌های این ادارات، بیش‌تر کاغذ و کارتن و قابل‌بازیافت است.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری بیان کرد: در این رابطه به ادرات اعلام کردیم می‌توانند با شماره‌تلفن همراه 09138414778 تماس بگیرند تا کاغذ و مقوای آن‌ها جمع‌آوری شود.
وی افزود: هر ارگان و سازمانی که پسماند عادی تولید می‌کند، مکلف است از شیوه‌نامه تبعیت کند که براساس شیوه‌نامه، در شهر کرمان زباله‌ها به‌صورت یک‌شب‌درمیان و از ساعت 9 شب به بعد جمع‌آوری می‌شود.
مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری ادامه داد: برای حل این مشکل، به‌صورت حضوری با نمایندگان ادارات صحبت کردیم و راه‌کار ارایه دادیم.
جهانشاهی افزود: به این دلیل که برخی ادارات شب‌ها سرایدار ندارید، مقرر شد طبق شب‌های زوج و فردی که در هر منطقه اعلام شده، آخر وقت اداری زباله‌ها را بیرون بگذارند تا جمع‌آوری شود.
وی با بیان این‌که براساس شیوه‌نامه، هر فردی که پسماند تولید می‌کند، باید محل نگه‌داری موقت داشته باشد، گفت: این محل شامل یک اتاقک است که علاوه بر این‌که باید کاشی و سرامیک شده باشد، باید قابل شست‌وشو بوده و از سیستم فاضلاب مناسب برخوردار باشد و هم‌چنین قابل دسترسی باشد تا خودروهای جمع‌آوری زباله به‌راحتی بتوانند مراجعه و زباله‌ها را جمع‌آوری کنند.
مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری افزود: چون ساخت اتاقک نگه‌داری موقت زباله، در گام نخست دشوار بود؛ بنابراین، درخواست کردیم از مخازن چهارچرخ استفاده کنند و براین اساس، مجتمع‌های مسکونی موظف هستند چهارچرخ‌ها را تهیه کنند و در محل مناسبی قرار دهند که در این زمینه شهرک مطهری به‌عنوان پایلوت انتخاب و کار فرهنگ‌سازی در آن شروع می‌شود؛ بنابراین، از مدیران محترم مجتمع‌های واقع در شهرک مطهری خواستاریم حداکثر تا اواسط این ماه، با شماره‌تلفن 137 روابط عمومی شهرداری تماس گرفته و شماره‌ی همراه خود را اعلام کنند تا برای جلسه‌ای که به این منظور تشکیل می‌شود، دعوت شوند و همکاری و هماهنگی‌های لازم به عمل آید.
جهانشاهی افزود: هم‌چنین چون تولید زباله در مجتمع‌ها زیاد است، برای کمک به مردم مقرر شد زباله‌های مجتمع‌ها هر شب جمع‌آوری شود.
وی ادامه داد: اکنون، مأمور گشت ویژه‌ی پسماند، از محل نگه‌داری زباله در مجتمع‌های مسکونی بازدید و برای حل مشکل جمع‌آوری زباله در مجتمع‌ها، با مدیران این مجتمع‌ها مذاکره می‌کند.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری استفاده از چهارچرخ در مجتمع‌ها را ضروری دانست و گفت: برنامه‌ریزی شده تا چهارچرخ‌ها به‌صورت دوره‌ای برای مجتمع‌هایی که با فرهنگ پسماند همگام می‌شوند، به‌وسیله‌ی سازمان مدیریت پسماند شست‌و‌شو شوند.
وی افزود: چهارچرخ‌ها باید در طول روز داخل خود مجتمع قرار گیرند و فقط شب‌ها برای جمع‌آوری زباله بیرون گذاشته شوند.
جهانشاهی تأکید کرد: در گام بعدی شهرک‌ها و مجتمع‌ها باید براساس شیوه‌نامه، اتاقک نگه‌داری موقت زباله بسازند.
وی استقبال شهروندان از فرهنگ‌سازیِ گشت ویژه‌ی پسماند را مطلوب دانست و گفت: به‌ویژه اصناف که زباله‌ها را در جوی جلوی مغازه‌ها رها می‌کردند، هم‌کاری خوبی داشتند.
جهانشاهی افزود: از شروع به‌کار گشت ویژه‌ی پسماند تاکنون، خیابان‌به‌خیابان، بنر نصب و تراکت توزیع شد.
مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری ادامه داد: هم‌اکنون، حدود 450 هزار تراکت در سطح شهر کرمان در محدوده‌ی مناطق یک، سه و چهار توزیع شده و در منطقه دو نیز در حال توزیع است.
وی با بیان این‌که گزینه‌ی بعدی، برخورد با افرادی است که مقررات و شیوه‌نامه را رعایت نمی‌کنند، گفت: هزینه‌های جمع‌آوری زباله و تنظیف شهر، از جیب مردم تأمین می‌شود و در این رابطه، هیچ بودجه‌ای به شهرداری پرداخت نمی‌شود؛ بنابراین، شهرداری باید پول را از مردم بگیرد و در زمینه‌ی جمع‌آوری زباله و تنظیف هزینه کند.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تصریح کرد: اگر کسی در این رابطه هم‌کاری نکند، در واقع حق‌الناس را رعایت نکرده؛ ضمن این‌که ما نیز در این رابطه مسئولیت داریم.
جهانشاهی افزود: در این رابطه هم مصوبه‌ی شورای اسلامی شهر را اخذ کرده‌ایم و هم این‌که قانون‌گذار در قانون مدیریت پسماند، تصریح کرده افرادی که حمل‌ونقل و نگه‌داری غیرمجاز زباله دارند و یا پسماندها را مخلوط می‌کنند، باید به مراجع قانونی معرفی شوند.
مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری بیان کرد: معرفی به مراجع قانونی، گزینه‌ی آخر است و اگر روش‌های گفت‌وگو و تذکر جواب نداد، مجبور هستیم به این روش‌ها رو بیاوریم که پس از پایان توزیع تراکت در منطقه دو، ماده 16 قانون پسماند را اجرا خواهیم کرد.
وی ادامه داد: اولین علت ریختن زباله در طول روز را عدم آگاهی شهروند از این‌که این فعل جرم محسوب می‌شود و پیامد قانونی دارد، می‌دانیم و به همین علت توزیع تراکت را برای اطلاع‌رسانی آغاز کردیم.
وی تصریح کرد: براساس ماده 16 قانون مدیریت پسماند، هرکس در طول روز زباله بیرون بگذارد، به مراجع قانونی معرفی می‌شود و از 500 هزار ریال تا 100 میلیون ریال جریمه خواهد شد و در صورت تکرار، جریمه دو برابر خواهد شد.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان با بیان این‌که تاکنون برخی افراد که بر تخلف خود در زمینه‌ی پسماند اصرار داشته‌اند، به مراجع قانونی معرفی شده‌اند، گفت: هم‌چنین برای افرادی که قوانین مربوط به پسماند را رعایت می‌کنند، تشویق‌هایی در نظر می‌گیریم و به‌ویژه کسبه‌ای که هم‌کاری مطلوبی داشته‌اند، به‌عنوان شهروند خوب معرفی خواهند شد.
جهانشاهی افزود: برای افرادی که قوانین پسماند را رعایت می‌کنند نیز، تشویق‌هایی از جمله ارایه‌ی تخفیف 30 درصدی از گل‌فروشی شهروند، ارایه‌ی تقدیرنامه با امضای نماینده‌ی بهداشت، اصناف و پسماند و چاپ عکس آن‌ها در نشریه‌ی کرمان‌شهر به‌عنوان سفیران فرهنگی پسماند در نظر گرفته شده است.
وی ادامه داد: طرح محله‌ی تمیز نیز در دست اقدام است و محله‌هایی که در طول روز زباله نداشته باشند، به‌عنوان بهترین محله معرفی و در نشریه‌ی کرمان‌شهر اعلام می‌شوند.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری کرمان جمع‌آوری زباله و تنظیف را از کارهای پرهزینه‌ی شهرداری‌ها دانست و گفت: اگر شهروندان کمک کنند تا این هزینه‌ها کاهش پیدا کند و شهر تمیزتر شود، می‌توانیم از محل صرفه‌جویی هزینه‌ها، برای زیباسازی شهر استفاده کنیم تا با کمک یک‌دیگر، شهری زیبا داشته باشیم.
وی ادامه داد: هم‌چنین هزینه‌ی بهای خدمات شهری شهروندانی که به‌ویژه در زمینه‌ی تفکیک از مبدأ و کاهش پسماند تَر هم‌کاری کنند، کاهش پیدا خواهد کرد.
جهانشاهی افزود: شهر خوب ساختنی است و اگر شهروندان کمک کنند، می‌توانیم با یاری هم، کرمان را در خور نام بلندش بسازیم.

معرفی مدیر عامل

سرپرست سازمان  مدیریت پسماند شهرداری کرمان

محمد رضا قربانی

حاضرين در سايت

ما 32 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

Go to top